Krystyna Łyczywek – „DAWNO TEMU NA KASZUBACH”

Krystyna Łyczywek – „DAWNO TEMU NA KASZUBACH”

plakat Undro

 

17.01.2017 – 15.02.2017

Wernisaż 17.01.2017 godz. 18.00

 

Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF

Wydział Elektryczny ZUT

Szczecin, ul. 26 Kwietnia 10

 

 

 

W roku 2017 Okręg Szczeciński Związku Polskich Artystów Fotografików obchodzi 40 lecie działalności. Tradycyjnie, co pięć lat, niezależnie od innych wystaw członkowie Okręgu prezentują swój dorobek fotograficzny.

Od ponad 2 lat dysponujemy Galerią na wydziale Elektrycznym ZUT w nowym budynku audytoryjnym na ul. 26 Kwietnia 10. Tegoroczny jubileusz zbiega się z 70 rocznicą powstania Wydziału Elektrycznego, a więc jest to podwójna okazja do wspomnień. Galeria jest wspólną inicjatywą poprzedniego dziekana prof. Stefana Domka oraz zarządu Okręgu ZPAF. Obecny dziekan prof. Krzysztof Okarma  przejął rolę opiekuna a częściowo i sponsora galerii.

W jubileuszowym roku członkowie ZPAF prezentować będą swoje prace na indywidualnych wystawach, co ok. 4-6 tygodni. Wernisaż pierwszej wystawy odbędzie się 17 stycznia o godz 18.00. Będzie to wystawa nestorki szczecińskich fotografów, Krystyny Łyczywek. Na wystawie pt. “Dawno temu na Kaszubach” eksponowane będą zdjęcia z negatywów oraz slajdów wykonanych w czasach początku istnienia ZPAF w Szczecinie (1978-1984). Większość z tych zdjęć nie była nigdy powiększana.

 

Krystyna Łyczywek (urodzona w roku 1920 w Poznaniu) romanistka, tłumacz literatury francuskiej, artysta fotografik, dziennikarz. W czasie II Wojny Światowej harcerka, członek AK, Powstaniec Warszawski. Od 1945 roku mieszka w Szczecinie. Współzałożycielka Okręgu Szczecińskiego ZPAF oraz wieloletni jego prezes (1977-2002).

Przeszło 1700 zdjęć jej autorstwa opublikowano w albumach, książkach i czasopismach. Napisała też ponad 1400 artykułów do prasy polskiej  zagranicznej oraz kilka książek, wydała szereg albumów. Prace Krystyny Łyczywek znajdują się m.in. w zbiorach Biblioteki Narodowej w Paryżu, w Bievres, w Muzeum Ludwiga w Kolonii, w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz w prywatnych kolekcjach. W latach 1948-2016 prezentowała swoje prace na ok. 150 wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą oraz na ok. 180 ekspozycjach indywidualnych, zdobywając szereg nagród i wyróżnień.

Uhonorowana została wieloma odznaczeniami harcerskimi i wojskowymi za działalność konspiracyjną w czasie II Wojny Światowej.

Za działalność w dziedzinie kultury w 2010 roku otrzymała Złoty Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W roku 2013 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Francuskiej Legii Honorowej oraz otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Szczecina.

Wystawa „Dawno temu na Kaszubach” powstała z prac wykonanych w latach 1977-1984. W tych latach autorka bywała na Kaszubach, aby fotografować życie ludzi na wsiach tego terenu. Odbyła tam też jedną z wypraw z swoją przyjaciółką Zofią Rydet („najlepszą przyjaciółką wśród fotografów i najlepszą fotografką wśród przyjaciół”). Był to dla nich obu wspaniały czas, kiedy mogły oderwać się od codzienności i oddać wyłącznie wspólnej pasji – FOTOGRAFII.

Jest to nie tylko fotografia dokumentalna, lecz również jest to fotografia pełna uczuć, empatii, zrozumienia, jak ważne jest rejestrowanie spraw ludzkich – losu człowieka w danej chwili i w jego naturalnym otoczeniu. Dziś te zdjęcia sprzed 40 lat dają świadectwo tego, jak wówczas wyglądało życie codzienne na tych terenach.

Obie fotografki w tym czasie nie poddawały się dyktatowi bycia awangardą za wszelką cenę. Może jest to związane z tym, że kobiety w ogóle mają większą empatię dla ludzkich losów? Może nie chcą się przebijać w świecie mężczyzn robiących wszystko dla kariery?

 

Fotografuję, bo chcę utrwalać otaczającą mnie rzeczywistość i zatrzymać czas, który już nie wróci. Jak twierdził znany filozof francuski Roland Barthes –fotografia jest świadkiem tego, co już nie istnieje, co minęło. Dlatego najczęściej fotografuję ludzi (Krystyna Łyczywek)

 

Kaszuby_KL-016 Kaszuby_KL-019 Kaszuby_KL-022 Kaszuby_KL-002 Kaszuby_KL-001