Jerzy Undro – Łyk Kalifornii

Jerzy Undro – Łyk Kalifornii

Data: 19.05.2016 – 19.07.2016

Wernisaż: czwartek 19.05.2016r., godz.18.00

zapr4

Miejsce: Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF

Wydział Elektryczny ZUT w Szczecinie

Szczecin, ul. 26 Kwietnia 10

 

 

 

Jerzy Undro-fotoreporter, od 50 lat związany ze Szczecinem gdzie studiował na Politechnice Szczecińskiej. Przez ponad 40 lat pracował dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP), wcześniej Centralnej Agencji Fotograficznej CAF. W latach, 2003–2009 jako korespondent wojenny wyjeżdżał wielokrotnie do Iraku, Afganistanu, Republiki Czadu oraz na Bałkany. Efektem tych wyjazdów było wiele publikacji prasowych, wystaw i wydawnictw albumowych w kraju i zagranicą. W Iraku spędził 7 miesięcy fotografując życie mieszkańców oraz polskich żołnierzy w czasie misji pokojowej (wystawa i album „Irak – misja Pokoju”).

W Polsce dokumentował najważniejsze wydarzenia minionych 50 lat, między innymi sierpień 80 i wprowadzenie stanu wojennego, erupcję ropy pod Karlinem i tragiczny pożar słynnej Kaskady. W 1980 roku fotografował wręczenie Literackiej Nagrody Nobla dla Czesława Miłosza w Sztokholmie, a następnie jego podróż po Polsce. W 1989 roku robił zdjęcia podczas obalenia Muru Berlińskiego. Uczestnik wielu konkursów i wystaw fotograficznych m.in. zwycięzca Grand Press Foto 2007 w kategorii „Wydarzenia”.

Jerzy Undro jest również autorem albumów o Szczecinie i woj. zachodniopomorskim, a w archiwum Polskiej Agencji Prasowej zgromadzone jest kilkadziesiąt tysięcy zdjęć jego autorstwa.

 

Od kiedy zainteresowałem się fotografią, a było to ponad 50 lat temu, wiedziałem, że będzie to fotografia prasowa. Bardzo szybko stało się to moim sposobem na życie. Fotografia faktu, którą uprawiam, powoduje, że wszystko stało się bliskie – ludzie, wydarzenia, nowe miejsca, morze, góry, pustynie, las…Polska, Europa, Świat. Lubię tempo, zagrożenie, upał, mróz i śnieg, przestrzeń, ale też spokój jaki odnajduję w fotografowaniu krajobrazu. To mój przepis na fotograficzne życie.

Wystawa „Łyk Kalifornii” to tym razem inne, spokojne spojrzenie na świat. Była to moja druga wyprawa do Stanów Zjednoczonych, tym razem na Zachodnie Wybrzeże. Wyjazd ten nie był już obciążony reporterskim obowiązkiem i pośpiechem

W tej sytuacji mogłem pozwolić sobie na spokojniejsze fotografowanie wykorzystując niesamowite światło i przestrzeń, jaką oferuje fotografowi Kalifornia.

Z kilkunastu tysięcy zdjęć, jakie wykonałem w trakcie tego wyjazdu wybrałem kilkanaście spojrzeń fotograficznych w postaci krajobrazów, a z reporterskiego nawyku pozwoliłem sobie na kilka zdjęć ” z życia “.

 

Jerzy Undro